Valilik müdahale etti, ekmek fiyat tarifesi değişti

Bingöl'de, geçtiğimiz hafta 360 gr. pide ekmek 2,50 TL iken gramajı 420’ye, fiyatı 3,50 TL’ye yükseltilmişti. Siyasilerin girişimi ve Valinin görüşmesiyle gramaj yeniden 360, fiyat ise 3 TL olarak güncellendi. Girdi maliyetlerindeki artışa dikkat çeken fırıncılar: “Keyfi değil, mecburi bir zam” açıklamasında bulundular.

Valilik müdahale etti, ekmek fiyat tarifesi değişti

Ekonomik alandaki darboğazın giderek arttığı, vatandaşın alım gücünün her geçen gün daha da düştüğü bugünlerde ardı ardına gelen zam haberleri, tepkileri de çığ gibi büyütüyor.

Ekmeğin çokça tüketildiği Bingöl’de geçtiğimiz hafta 360 gr. pide ekmek 2,50 TL iken gramajı 420’ye, fiyatı 3,50 TL’ye yükseltilmişti. Siyasilerin girişimi ve Valinin görüşmesiyle gramaj yeniden 360, fiyat ise 3 TL olarak güncellendi. 200 gr. somun ekmek 1.50 TL iken gramajı 210’a fiyatı ise 1.75 TL’ye yükseldi.

FIRINCILAR: “GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLDİK”

Yapılan zam ve sonrasında yaşanan gramaj ve fiyat güncellemeleri üzerine değerlendirmelerini paylaşan fırıncı esnafı, vatandaşın kendilerini hedef alan tepkilerini hak etmediklerini söylediler.

Girdi maliyetlerindeki artışın görmezden gelindiğini ve zamların keyfi yapılıp sürecin fırsata çevrildiği algısı oluştuğunu aktaran fırıncı esnafları: “8 ay önce 50 kiloluk bir torba un 95 TL idi. 1 ay önce rayiç aldığımızda bir torba un 170 TL idi. Şuanda 210 TL’ye yükselmiş. Aldığımız bazı duyumlara göre, yılsonuna kadar 240 TL’ye yükseltilecekmiş. Şuanda yüzde 150’yi aşan bir artış var. Yılsonuna kadar yüzde 200’lük bir artış söz konusu olacak. Oduna zam, işçiye zam, mayasına zam. Her şey zamlanıyor. Buna rağmen çok büyük bir zam yansıtılmadı. Çevre il ve ilçelerde 200 gr ekmek 2 TL iken, nakliye farkına rağmen 200 gr somun ekmek Bingöl’de 1.50 TL idi. Şuanda 210 gr 1.75 TL’den satılıyor. Bu tabloya rağmen fırıncı esnafı olarak günah keçisi ilan edildik. Sanki keyfi bir zam yapılmış gibi bir algı oluştu. Oysa bunca artışa rağmen mecburi bir söz konusu. Biz de istemeyiz zam yapılsın. Ama girdi maliyetlerindeki artış karşısında daha fazla direnemiyoruz. Halkımızın bu konuda anlayışına sığınıyoruz” dediler.

VALİ İLE GÖRÜŞMEDEN SONRA FİYAT GÜNCELLENDİ

Artan maliyetler sonrası ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla alınan rayiçle 420 gr Pide Ekmeğin 3,50 TL olduğunu ancak siyasilerin girişimi üzerine Vali’nin fırıncı esnafıyla görüşmesiyle yeni bir fiyat güncellemesi yapıldığını aktaran fırıncılar, eski gramaj yeni fiyat üzerinden gidileceğini söylediler.

(capakcurgazetesi)

IBAKTECH
SARMAŞIK MAKİNE