Un fiyatlarına ‘dur’ diyemeyenler, fırıncıya ceza yazıyor!

Son 1 ayda özellikle un fiyatlarındaki aşırı zamların ardından bazı illerde faaliyet gösteren fırıncılar ayaklanmış, zarar ettikleri gerekçesiyle de çok sayıda işletme kepenk indirmişti.

Un fiyatlarına ‘dur’ diyemeyenler, fırıncıya ceza yazıyor!

Mersin Ekmek Fiyat Belirleme Komisyonu’nun aldığı karar uyarınca 230 gram ekmek fiyatı 2 lira olarak belirlendi. Ancak, Anamur ilçesinde faaliyet gösteren bazı fırınlar, artan maliyetlerin dikkate alınmadığı ve zarar ettiklerini öne sürerek ekmeği 2 lira 50 kuruştan satmaya başladı.

FIRINCILARA CEZA YAĞDI!..

Fırıncının artan girdi maliyetlerindeki fahiş artışları görmezden gelip, konuya değinmeyen Anamur Belediyesi Başkanı Hidayet Kılınç, “1608 sayılı yönetmeliğin 16. maddesi gereğince ekmeğe %25 oranında zam yaparak fiyatları 2 lira 50 kuruşa çıkartan fırınlara cezai işlem uygulanmıştır” açıklamasında bulundu. Kılınç ayrıca, “Anamur Belediye Başkanlığı olarak konunun takipçisi olacağımızı ve yasal sorumluluklar çerçevesinde vatandaşlarımızın menfaatlerini koruyacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi.

BÜROKRASİ ‘3 MAYMUN’U OYNUYOR!

Geçtiğimiz yıl mayıs ayının sonunda bir çuval un fiyatının 130-140 lira civarında olduğunu ifaden eden fırıncılar, bu rakamın Haziran-Temmuz aylarında 165-175 lira seviyelerine yükseldiğini belirtti. Son iki haftada ise un fiyatları 200 liradan 320 liraya yükselirken, 6 aylık süreçte un fiyatı 190 lira attığını kaydettiler. Undaki fahiş fiyat artışı karşısında bürokratların ‘3 maymunu’ oynadıklarını ifade eden fırıncılar, “Bizleri cezalarla yıldırmaya çalışanlar, undaki artışlara ses çıkaramayacak kadar acizler” ifadelerini kullandı.

IBAKTECH
SARMAŞIK MAKİNE