Tarım ve Orman Bakanlığı: İBB’nin sokakta ekmek satışında bir engel yoktur

Tarım ve Orman Bakanlığı bir duyuru yayınlayarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sokakta ekmek satışında bir engel olmadığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı: İBB’nin sokakta ekmek satışında bir engel yoktur

İstanbul Halk Ekmek A.Ş.’nin mobil araçlarla sokakta ekmek satışına ilişkin, Tarım ve Orman Bakanlığı bir duyuru yayınladı. Duyuruda, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, İBB’nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan bir bildirim/genelgesi söz konusu değildir” denildi.

Kamuoyuna Duyuru olarak yayınlanan yazıda;

“Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “belediyelere ait araçlarla ve belediyelerin kendi büfelerinde” ekmek satışını yasaklayan bir talimat bildirimi/genelgesi yoktur. Sosyal medya mecralarında ve kimi basın yayın organlarında “Tarım ve Orman Bakanlığı Mobil araçlarda ve “İBB’nin ekmek büfelerinde ekmek satışını yasakladı” iddiası adı altında yapılan haberler ve paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu iddialar kamuoyunu yanlış bilgilendirmekle birlikte Bakanlığımızı karalama maksadı taşımaktadır. Nitekim, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 04.01.2012 tarihinde yayımlanan ‘Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ ile tüketime sunulan ekmek, ekmek çeşitleri ve ekşi hamur ekmeklerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, muhafaza, taşıma ve pazarlanmasına yönelik özellikler belirlenmiştir. 21.01.2021 tarihli, söz konusu Talimat, ‘Konu: Konutta Ekmek Üretimi Talimatı’ başlığı altında yayımlanmış bir bildirimdir. Sonuç olarak; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, İBB’nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan bir bildirimi/genelgesi söz konusu değildir.”

Resim