Tarım Bakanı açıkladı: Vadeli arpa satışları başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, vadeli arpa satışına başlanacağını duyurdu.

Tarım Bakanı açıkladı: Vadeli arpa satışları başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) besici ve yetiştiricilere 3 ay vadeli arpa satışına başlayacağının müjdesini verdi.

TMO’nun besici ve yetiştiricilere vadeli arpa satışına başlayacağının müjdesini veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Geçenlerde bununla ilgili bir çalışma yapıldığını açıklamıştım. TMO tarafından besici ve yetiştiricilere vadeli arpa satışını başlatıyoruz. Bu kapsamda Toprak Mahsulleri Ofisimiz tarafından yem piyasalarında istikrarı korumak, besici ve yetiştiricilerimizin üretim maliyetlerini düşürmek için 3 ay vadeli vade farksız arpa satışlarına başlıyoruz. Kasım ayında, 100 bin ton arpa 1.425 TL/ton fiyattan satılacak. Buna göre, büyükbaş hayvan başına günlük 5 kg, küçükbaş hayvan başına günlük 1 kg hesabı üzerinden besici ve yetiştiricilerimize 1 aylık tüketimleri nispetinde satış yapılacak” dedi.

TMO’nun yapmış olduğu stok planlaması ile tüketim merkezlerinin çoğuna arpa sevkiyatı gerçekleştirdiğini dile getiren Pakdemirli, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm TMO işyerlerinde arpa stoku bulunduğunu söyledi.