Palandöken: Birlik ve beraberliğin simgesi Ahilik kültürüdür

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Ahilik Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Palandöken, "Ahiliğin temsilcisi esnaf ve sanatkarlarımızın ve tüm ülkemizin Ahilik Haftası'nı kutluyorum" dedi.

Palandöken: Birlik ve beraberliğin simgesi Ahilik kültürüdür

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Ahilik Haftası münasebetiyle yayınladığı mesajda, “2 milyonun üzerindeki esnafımızın sürdürdüğü dayanışma, paylaşma ve birliğin sembolü olan Ahilik kültürümüz, yüzyıllarca var olmaya devam edecek” dedi.

Geçmişten gelen, günümüze ışık tutan bu değerli kültür mirası yaşatmaya devam edeceklerini belirten Palandöken, ahilik temsilcisi esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftası’nı kutladığını dile getirdi.

“AHİLİK TEŞKİLATININ TEMSİLCİSİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

Palandöken, mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Ticarette güzel ahlakı, komşusu siftah yapmadıysa ikinci müşterisini ona gönderecek kadar cömert ve iyi yürekli olmayı, birlik, dayanışma ve paylaşmayı ve önemli ilke olarak görmeyi tanımlayan Ahilik kültürümüz, yüzyıllarca var olmaya devam edecektir. Toplumumuzun ve ticari hayatımızın olmazsa olmazı bu güzel davranışlar bütününün temsilcisi esnaf ve sanatkarlarımız da aynı şekilde, bu kültürün aynası olmayı sürdürecektir. Değişen ve gelişen dünya düzenine karşı iyi ve ahlaklı ticareti ayakta tutmak ne kadar zorlaşsa da, esnaf ve sanatkarlarımızı haksız rekabete karşı korumalıyız. Onun ayakta kalması, diğer esnaf komşusunun da ekonominin de ayakta kalması demektir. Ahilik, bizlere miras olmakta beraber, sokakların ışığı, sesi ve koruyucusu esnafımızın da toplumun sosyal düzeninin korunmasının en önemli kriteridir. Bu teşkilatın temsilcisi olmaktan gurur duyuyoruz.”

AHİLİK KUTLAMALARI GÖRKEMLİ OLACAK

“Her yıl olduğu gibi, bu yıl da Ahilik Haftası kutlamalarını görkemli ve coşkulu bir şekilde kutlayacağız. Kırşehir’de gerçekleşecek final niteliğindeki kutlama programı, aynı zamanda eş zamanlı olarak 81 ilimizde de devam edecek. Öncelikle, Ahi Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran’ı saygıyla anıyor, yüzyıllardır süre gelen bu kültürde emek ve alın teri ile güzel ahlaklı ticareti sürdüren tüm esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde geçen bir kutlama haftası diliyorum.”