“Olağanüstü artışlar nedeniyle müdahale ediyoruz”

Tarım ve Ormanı Bakanı Bekir Pakdemirli, "Yem piyasalarındaki olağanüstü artışlara müdahale ediyoruz" dedi.

“Olağanüstü artışlar nedeniyle müdahale ediyoruz”

Tarım ve Ormanı Bakanı Bekir Pakdemirli, yazılı açıklamasında, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım fiyatlarını 17 Mayıs tarihinde açıklamıştık ve üreticilerimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Ancak, kuraklık nedeniyle oluşan rekolte kaybı ve dış piyasalar bahane edilerek borsalarda düşük tonajlardaki işlemlerde yüksek fiyatın oluştuğunu gözlemledik” dedi.

“TMO ÜZERİNDEN YEM REGÜLASYONU BAŞLATIYORUZ”

Pakdemirli, özellikle iki önemli yem hammaddesi olan arpa ve mısırda yaşanan fiyat artışları ve spekülatif amaçlı stoklama faaliyetleri, tüketicilerin yanı sıra, besici ve yetiştiricileri de olumsuz etkileyecek aşamaya geldiğini söyledi. Toprak Mahsulleri Ofisince 2020/21 sezonunda besici ve yetiştiriciler başta olmak üzere yem piyasalarına yönelik uygun fiyatlı yaklaşık 1,8 milyon ton arpa ve mısır satışı yaptıklarını kaydeden Bakan Pakdemirli, “2021/22 sezonunda ise alım fiyatlarının ilan edilmesinden sonra, sektörün önünü görebilmesi amacıyla buğday ve arpa satış fiyatlarını belirledik. Ekmeklik buğdayın tonunu 2.450 TL, makarna buğdayın tonunu 2.650 TL ve arpanın tonunu 1.950 TL olarak açıkladık. Ayrıca, ekmeklik buğday talebi üzerindeki baskının azaltılması amacıyla, ekmeklik buğdaydan elde edilen makarna kati ihracatlarını da kayda bağlayarak durdurduk. TMO, son olarak Mayıs ve Haziran aylarında yaklaşık 450 bin ton arpa ve mısırı besici ve yetiştiricilerimize satışını gerçekleştirdi. Son günlerde yem hammaddeleri piyasasında oluşan yüksek fiyatların yetiştiricilerimizin maliyetlerini olumsuz etkilemesi, et ve süt üreticilerimizin yem maliyetlerinin düşürülmesine yönelik yoğun talep üzerine, hızlı ve güçlü bir şekilde TMO üzerinden yem regülasyonu çalışmalarını başlatıyoruz” diye konuştu.

Tarım ve Ormanı Bakanı Bekir Pakdemirli ayrıca, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin mevcut stoklarını kullanarak ve takviye ederek besici ve yetiştiricilerimizin yanı sıra, yem sektöründeki tüm kullanıcıların ihtiyacını uygun fiyata karşılamak üzere, güçlü bir şekilde piyasalara müdahale edileceğini sözlerine ekledi. (Haber Merkezi)