Market ve bakkalların %50’ye varan fâhiş ekmek kârları, fırıncıları isyan noktasına getirdi

Ekmek üretim maliyetindeki artışlara karşılık zor günler yaşayan İstanbul fırıncısı, diğer yandan market ve bakkalların %50’ye varan bayi karlarıyla isyan noktasına geldi.

Market ve bakkalların %50’ye varan fâhiş ekmek kârları, fırıncıları isyan noktasına getirdi

Bünyesinde binlerce çalışanıyla her gün İstanbul’un ekmek ihtiyacını karşılayan fırın sahipleri, bayi karlarının sektör içerisinde haksız rekabete yol açtığını; ekmeğin üretiminde her şeyi göğüsleyen fırıncının bundan kâr değil, tamamen zarar ettiğini belirttiler.

İstanbul’da birçok fırıncı 1 TL, hatta 95 kuruştan market ve bakkallara ekmek veriyor. Bununla ilgili kanunda %15 market, %20 bakkal karı olması gerekirken, bakkalların talep ettiği %50’ye varan kâr oranları fırıncıya büyük yük getiriyor.

PEKİ, BU SORUN YILLARDIR NEDEN ÇÖZÜLEMİYOR?

Sektörün kanayan yarası haline gelen bu sorunun çözümüne dair birlikteliğin olmadığı görülüyor. Dernek faaliyetlerinin yoğun ilçelerde dahi devam eden fahiş kâr marjları düşürülemiyor. Fırın sahiplerinin bayi kaybetme korkusuyla karşı karşıya gelmemek için yüksek kâr oranlarıyla bakkallara ekmek satışına devam etmesi, çözüme yönelik bir gayretin olmadığının göstergesi…

Market ve bakkallara verilen fahiş bayi karlarıyla ilgili Ümraniye, Sancaktepe ve Sultanbeyli ilçelerinde sektör temsilcileriyle görüştük.

Hamza Uçar

Hamza Uçar (Semerkant Fırın – Ümraniye): Söz konusu fahiş fiyatlar hakkında daha önce de ilgili Odaların görüşleri de oldu. Ama bir türlü nedense faaliyete geçilemedi. Biz bugün ekmeği tezgahımızda 1.5 TL satarken, bakkallara 1 TL, 1.10 TL hatta daha aza satan arkadaşlarımız da var. Benim fikrime göre, devletimizin buna bir el atması gerekiyor. Market ve bakkallar fırıncıdan daha çok kazanıyor. 1 TL’ye verdiğimiz ekmeği, onlar 1,5 TL’ye satıyor.

Yusuf Dinç

YUSUF DİNÇ (Sultanbeyli Fırıncılar Derneği Başkanı): Bu kar oranları sektörü ciddi anlamda zorluyor. Bununla ilgili kanun da çıktı… Zincir marketlere %15, bakkala %20 verilmesi gerekiyor. Fakat, bu kurallara kimse uymadı. 50 ila 60 kuruş arasında meslektaşlarımız bakkallara kar oranı veriyor. Bu da fırıncıları ciddi anlamda zor durumda bırakıyor.

Esra Güney

ESRA GÜNEY (Toprak Fırın / Sancaktepe): Haksızlık çok büyük… Onun farkındayız. Bunu herkes görüyor ve biliyor. Ekmekçiye bir şey kalmıyor. Bu çok açık… Market ve bakkallara verilen ekmekten çok az kar marjı kalıyor. Marketlerde poşet bile artık ücretli ama fırıncıda değil… Ekmek sıcak kağıda sarılıyor.. O bile ekstra oluyor.

Sabit Faik Zor

SABİT FAİK ZOR (Naturel Fırın / Ümraniye): Bu çok yanlış… Örneğin, bakkallar diğer ürünlerden bu kadar kazanıyor mu? Hayır!.. Bir paket sigaradan ne kadar kazanıyor? Ama ekmekten 60 – 70 kuruş kazanıyor fırıncının sayesinde.

İsa Alan

İSA ALAN (Alan Fırın / Sultanbeyli): Maalesef, ruhsat devirleri olmadığı gibi, her bir yere, her bir köşeye fırın yapıldığından dolayı müşteri azlığına sebebiyet veriyor. Fırıncı da yüksek oranlarda market ve bakkallara ekmek veriyor. Devletimizin buna bir el atması gerekiyor.

Ali Tüysüz

ALİ TÜYSÜZ (Patuli Fırın / Sancaktepe): Market ve bakkallara verilen bu fahiş kâr oranları gerçekten büyük bir sorun. %20 varken 50 kuruş, 60 kuruş çok yüksek. Zaten 1,5 TL’ye ekmek satıyoruz. Bunun da 50 – 60 kuruşunu verdiğinizde maliyetinizi kurtarmıyor. Sıkıntılı bir durum. İnşallah zaman içerisinde bu durum düzelir.

Kemal Öztürk

KEMAL ÖZTÜRK (Somuncu Baba / Ümraniye): Bayi karı çok yüksek zaten… Uzun zamandan beri böyle. Bir türlü düzeltemiyoruz. Artık bu bir kanayan yara. Bunun önüne geçilmiyor. Ayrıca, burada sadece bayi karı da zorlayan bir gerçek. Fakat kurumsal firmaların sürekli, alınan piyasadan aşağıya fiyat çekiyor. Her zaman bu bizi zorluyor, yıpratıyor. Süreç bu şekilde devam ederse sektör hiçbir zaman ilerleyemez.