“Market tedbirleri” genelgesi esnafı memnun etti

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan "market tedbirleri" genelgesiyle zincir marketlerde temel ihtiyaç malzemelerinin dışındaki ürünlerin satışının tam kapanma süresince yasaklanması, esnaf kesimini memnun etti.

“Market tedbirleri” genelgesi esnafı memnun etti

İçişleri Bakanlığınca yayınlanan “market tedbirleri” genelgesini değerlendiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kararın esnaf ve sanatkarlar için sevindirici olduğunu belirtti.

Genelgeyi olumlu bulduklarını söyleyen Bendevi Palandöken, bu sayede fırsatçılığın da ortadan kalkacağını savunup şöyle konuştu:

Tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usul ve esasların yeniden belirlenmesi esnaf ve sanatkârımız adına sevindirici bir karar oldu. Yeni alınan karar ile temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin dışında başka bir ürün satılamayacak. Sadece vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuru yemişçi ve tatlıcılar tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek. Zincir ve süpermarketler pazar günleri kapalı olacak ve açık oldukları süre içerisinde satışları temel gıda ve temizlik ürünleri ile sınırlı olacak.

“Gıda ve temizlik ürünlerinin internetten satışı da yasaklanmalı”

Genelgenin haksızlığı önlediğini söyleyen Başkan Palandöken, benzer bir sorunun da internet satışlarında yaşandığına dikkat çekip yasak çağrısında bulundu. Palandöken’in açıklamaları şöyle:

Yapılan yeni düzenleme ile haksız bir uygulama ortadan kalktı. Buna paralel olarak aynı uygulama internet satışlarında yaşanmaktadır. Marketlerde bazı ürün gruplarının satışını yasaklanması yalnızca fiziksel alışveriş için geçerli fakat internetten satışlar devam edecek. İnternette de gıda ve temizlik ürünleri dışında ürün grubu satışı yasaklanmalı. Bu konuda bulunduğumuz taleplerin takipçisi olacağız. Taleplerimizin dikkate alınarak haksız rekabetin ortadan kalkmasında başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a ve emeği geçen herkese esnafımız adına teşekkür ediyorum. (İHA)