Malatya Fırıncılar Odası: Hukuki süreç baştılmıştır

Malatya Fırıncılar ve Unlu maddeler imalatçıları esnaf odası Başkanı Mehmet Büyükelçi MEGSAŞ'ı hedef alarak; " Ekmeği gramı 230 gramdır. Esenlik 200 gr ekmek çıkarıp vatandaşı aldatmaktadır" dedi.

Malatya Fırıncılar Odası: Hukuki süreç baştılmıştır

Geçtiğimiz günlerde Malatya’da somun ekmek üretimi yapan fırıncılar, Malatya Büyükşehir belediyesi hizmet binası önünde, “MEGSAŞ’ın ekmek gramaj ve fiyatına” tepki göstermek amacıyla eylem yapmış ve ana caddeyi araç trafiğine kapatmışlardı.

 “ORADA DEĞİLDİM”

Yaşanan olay sonrasında Esenlik Müdürünün basına verdiği demeci eleştiren Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçıları Esnaf Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi; “14/08/2021 tarihinde Esenlik Müdürü tarafından basına verilen açıklamada benim eylem yaptığımı eylem yerinde olduğuma dair açıklamalarda bulunmuştur. Eylem günü şahsımın orda olmadığı görüntülerle de sabittir. Esenlik müdürü yapmış olduğu açıklamalarda gerek şahsımı gerek Fırıncılar Odasını gerekse de Fırıncı esnafını vatandaşla birbirine bırakmaya çalışmaktadır.” dedi.  

“HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI”

Konunun yargıya taşındığına dikkat çeken Büyükelçi; “Yapılan bir diğer açıklamada ekmek fiyatlarında vatandaşın lehine hareket ettiklerini beyan etmiştir. Ancak gerçekte ekmeği maliyetin altında satış yaparak diğer fırın ve marketlere zarar verdiği aşikârdır. Biz fırıncılar olarak ihtiyaç sahibi ya da dar gelirli vatandaşın daha ucuz ekmek veya ücretsiz ekmek teminine asla karşı değiliz. İlgili ve yetkili makamların bu konuda atacağı her adıma destek vermeye hazırız. Nitekim tüm fırınlarımızda askıda ekmek uygulaması da devam etmektedir. Ancak Esenlik ekmeği siyaset malzemesi olarak kullanmaktadır. Esenlik vatandaşa eksik gramajlı ekmek satmaktadır. Megsaş son zamlarda ekmeğe %40 zam yapmış iken, Fırıncılar Odası olarak zam oranımız %25’dir. Esenlik şirketi eksik gramaj ile vatandaşa ekmek satışı yaparak ekmeği siyasete alet etmektedir. Ekmeği gramı 230 gramdır. Esenlik 200 gr ekmek çıkarıp vatandaşı aldatmaktadır. Eksik gramaj ile vatandaş yanlısı davranmamaktadır. Esenlik şirketi madem vatandaşın yanında ise; neden etin kilogram fiyatında düşüşe gitmiyor. Neden Un, Yağ, Şeker vs. diğer temel gıdalarda maliyetin altında satışa sunmuyor?  Esenlik Şirketi hakkında Haksız Rekabetten kaynaklı olarak hukuki süreç başlatılmıştır. Fırıncı esnafımızın haklarının korunması amacıyla gerekli tüm işlemlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. (GüneşTV)