Konya’da ekmek israfında korkutan artış

Kuraklığın gündemde olduğu son yıllarda ekmek israfı yapılmaya devam ediyor. Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, “Konya'da da üretilen 900 bin ekmeğin yüzde 5'i israf ediliyor” dedi.

Konya’da ekmek israfında korkutan artış

Kuraklık ve pandeminin etkisi ile birlikte gıdanın önemi daha iyi anlaşıldı. Bir tarafta gıda sorunu yaşanırken, diğer tarafta ise artan ekmek israfı korkunç boyutlara ulaştı. Kuraklığın son yıllarda kendini daha sert hissettirdiğini dikkati çeken Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, “Konya olarak Türkiye’de en ucuz ekmeği satan illerin başında geliyoruz ancak gelin görün ki ekmeğin ucuz olması maalesef israfı daha çok artırıyor” dedi.

50 BİN EKMEK İSRAF EDİLİYOR

Ekmek israfının önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, “Konya, nüfusuna göre günde, 1 milyon 700 bin ekmek tüketebilecek kapasitede. Ama Konya’da günde 900 bin ekmek üretiliyor. Buna rağmen 100 bin ekmeğin 50  bini israf ediliyor. Toplu tüketim alanlarında özellikle de otellerde ekmek israfının daha fazla olduğunu görmekteyiz. Vatandaş aldığı ekmeğin tamamını yemeden bırakıyor. Yenmeyen ekmek de israf oluyor. Ekmek israfıyla ilgili çalışmalar yapıldı. İsraf yapmamanın gerekliliği ve önemini anlatan reklam tabelalarına bilgilendirici afişler asıldı. Merkezi noktalara konu ile alakalı bildiriler bırakıldı. Ekmek israfının olumsuz sonuçları dini yönden ele alınarak  hutbelerde de okundu. Vatandaş güvenilir yerlerden ekmek almalı ve aldığı ekmeği israf etmeden tüketmeli. Türkiye’de soğuk ekmek bayat olarak kabul ediliyor. Bundan dolayı soğuk ekmek çöpe atılıyor. Bayat ekmekle de yemekler ve tatlılar yapılabilir. Halkımız soğuk ekmeği bayat ekmek olarak görmemeli. Ekmek alırken ucuz fiyat değil, kaliteli ekmek tercih edilmeli. Ayrıca, herkesin tüketebileceği miktarda ekmek alması gerekir” dedi.

“KONYA EN UCUZA EKMEK SATAN İLLER ARASINDA” 

Konya’daki ekmek fiyatlarının çok uygun olduğunu ve Türkiye’nin en ucuz ekmek satan illeri arsında olduğunu belirten Honça, şunları ifade etti: Konya bulunduğu konum itibari ile Türkiye’nin buğday ambarı olarak anılıyor. Ancak son zamanlarda yaşanan kuraklık ve mevsimsel değişiklere bağlı olarak bu sene buğday hasadında yüzde 30’lara varan bir ürün kaybı yaşandı bunun yanında girdi maliyetleri de eklenince ekmeğin maliyeti arttı. Tüm bunlara rağmen ekmek fiyatlarında herhangi bir artışa gitmedik. Vatandaşlarımızın daha ucuza ekmek yiyebilmeleri için elimizden geleni yaptık ancak fiyatların uygun olması ekmek israfını daha da çok artırdı.”

FIRINCILAR ZOR DURUMDA 

Fırıncıların pandemi ve kuraklık şartlarından çok etkilendiklerini belirten Honça, sözlerini şöyle tamamladı: “Fırıncılarımız pandemi şartlarında gerçekten çok zorlandı. Bir yandan artan girdi maliyetleri bir yandan kuraklık ve dükkan kiraları ile uğraşan fırıncı kardeşlerimiz üretimde ciddi zorluk çekiyor.  Geçen yıl ekmeklik unun tornasını 135 liradan alırken şimdi 185 lira ila 190 lira arasında alıyoruz. Buna birde maya fiyatı, doğalgaz zammı ve elektrik zammını eklediğimizde fırıncının elinde avucunda bir şey kalmıyor. 
Tüm fırıncı kardeşlerimizin bir diğer sorunu ise artık kalifiye eleman bulamıyoruz. Fırınlarda çalışacak işçilerin ustalıkları çok Ancak tüm bu zorluklara rağmen vatandaşlarımıza en uygun fiyatlarda ekmek üretiyoruz vatandaşlarımız daha dikkatli ve tutumlu davranmalı” 

EKMEK İSRAFININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Vedat Honça, “Herkesin daha dikkatli ve daha tutumlu davranması gerekir malum olduğu üzere her gün göllerimizin geri çekildiği kuruduğu haberleri görüyoruz tüm vatandaşlarmız daha tutumlu davranmalı Ekmeğin ihtiyaçtan fazla alınmaması, fırınlarda ihtiyaçtan fazla üretim yapılmaması gerekiyor. Ekmeğin uygun olmayan şartlarda muhafaza edilmesi ve bayat ekmeğin değerlendirilmesi gerekiyor. Yemekhanelerde ekmekler ince dilimler halinde sunulmalı, fırınlarda ihtiyaçtan fazla ekmek üretimi engellenmeli.  Ekmek üretiminde çalışanlar eğitilmeli. Üretilen ekmekler  doğru yöntemlerle muhafaza edilmeli” diye konuştu. (Merhaba Haber)