Hububat ve bakliyat ihracatı salgına rağmen arttı

Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektöründe 2020’nin ocak-temmuz döneminde 4 milyar 60 milyon dolar olan ihracat, bu yılın aynı döneminde yüzde 18 artışla 4 milyar 803 milyon dolara yükseldi.

Hububat ve bakliyat ihracatı salgına rağmen arttı

Geçen yılın ilk 7 ayında 4 milyar 60 milyon dolar olan ülke geneli hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 18 artarak, 4 milyar 803 milyon dolara yükseldi.

Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre; sektör, 7 ayda Irak’a 777 milyon dolar, İran’a 156 milyon dolar, Almanya’ya ise 141 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektörün 31 Temmuz 2020’den 1 Ağustos 2021’e kadar olan 12 aylık dönemdeki ihracatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 arttı. Böylece söz konusu ürünlerin ihracatı 7 milyar 59 milyon dolardan 8 milyar 32 milyon dolara yükseldi.

UN VE MAKARNA İHRACATI

Türkiye’nin son bir yıllık dönemde 19.5 milyar dolarlık gıda ürünü ihraç ettiğini belirten Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Terci, gıda ihracatının yüzde 41’ini hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün tek başına gerçekleştirdiğini söyledi.

Terci, Türkiye’nin buğday unu ihracatından 1 milyar 8 milyon dolar döviz elde ettiğini belirterek, makarna ihracatının da 775 milyon dolara ulaştığını dile getirdi.

2022 YILI HEDEFİ

Sektörün bitkisel yağlardan çikolatalı ürünlere, şekerleme ürünlerinden unlu mamullere, hububat ürünlerinden baharatlara geniş bir ürün gamına sahip olduğunu vurgulayan Terci, şöyle konuştu: “Dünya genelinde gıdaya olan talep artarak sürecek. Küresel iklim değişikliğinin yaralarını saracak adımları hızla atıp, üretimi artırmamız halinde sürdürülebilir bir ihracat yakalayacak konumdayız. 2022 yılı için 10 milyar dolar ihracat hedefliyoruz.”

Son 12 ayda sektör içinde en fazla ekmek, pasta ve kek grubu ihracatının yapıldığı bilgisini veren Terci, bu süreçte 1 milyar 105 milyon dolar değerinde ekmek, pasta ve kek ihraç edildiğini aktardı. (İTO)