Hakkını arayan kazanıyor

Antalya ve Erzurum’da haksız rekabet yaparak belirlenen fiyatın altında ekmek satan fırıncılara dava açıldı. Davalar sonuçlandı. İki ildeki iki fırıncı haksız rekabet yaparak ticari dengeyi bozdukları gerekçesiyle davayı kaybetti.

Hakkını arayan kazanıyor

İki ilde dava açıldı: Fırıncılık kazandı

Türkiye’nin pek çok yerinde haksız rekabet eden fırıncılar diğer fırıncı esnaf kardeşlerini mağdur ediyor. Birlik olunması gereken yerde, belirlenen fiyatın altında ekmek satanlar, diğer fırıncıların işini sekteye uğratıyor. Bu sorun, işini kurallara uygun şekilde yapan fırıncılarımızın başındaki büyük dertlerden öyle ki, çoğu fırıncı bu yüzden gelirini kaybediyor, zarar ediyor, iflasa gidiyor. Ancak mücadeleyi elden bırakmayıp, birlik olabilen fırıncılar hakkını arıyor ve kazanıyor. Türkiye’nin iki önemli ilinde açılan davalarda fırıncılık kazandı.

Antalya ve Erzurum’da haksız rekabet yaparak belirlenen fiyatın altında ekmek satan fırıncılara dava açıldı. Davalar sonuçlandı. İki ildeki iki fırıncı haksız rekabet yaparak ticari dengeyi bozdukları gerekçesiyle davayı kaybetti.

Antalya

Antalya’da 2015 yılında belirlenen tarifede 250 gram ekmeğin 1 TL’den satılması kararlaştırılmıştı ancak Muratpaşa ilçesinde bir fırıncı bu karara uymayarak yıl içinde ekmeği 70 ve 75 kuruştan sattı.

Antalya Ekmek Üreticileri Derneği, ucuz ekmek satan fırına önce ihtar çekti ama fırıncı fiyatını değiştirmedi. Bunun üzerine dernek avukatı fırıncı hakkında Antalya 3’üncü Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açtı.

Derneğin avukatı Şerife Sultan Alp, fırının fiyat tarifesine uymadığını, maliyetin altında satış yaparak diğer fırın ve marketlere zarar verdiğini belirtti ve fırının yarattığı haksız rekabetin menedilmesine yönelik dernek lehine karar verilmesi talebinde bulundu.

Ucuz ekmek satan fırın kararı istinafa taşıdı

Antalya 3’üncü Asliye Ticaret Mahkemesi, 250 gramlık ekmeğin maliyetinin 87 kuruş olduğunu, fırının bu fiyatın altında satış yaparak haksız rekabet oluşturduğuna yönelik hüküm verdi. Ucuz ekmek satan fırının sahibi, kararı Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı.

Fırıncı, derneğin dava takip yetkisi bulunmadığını, haksız rekabet oluştuğuna yönelik kesin delil bulunmadığını, ilk mahkemedeki ekmeğin maliyetinin tespitinin hatalı olduğunu savundu.

Mahkeme haksız rekabetin men edilmesi kararı verdi

Ancak Bölge Adliye Mahkemesi 11’inci Hukuk Dairesi, ilk mahkemenin verdiği karara uydu. Tespitlerin ve iddianın doğru olduğuna hükmeden mahkeme, haksız rekabetin menedilmesine yönelik karar verdi. E

Erzurum

Erzurum’da belirlenen tarifeye göre 200 gramlık ekmek 1 TL’ye satılması gerekiyordu. Ancak bu tarifeye uymayan bir fırıncı ekmeği 75 kuruşa satmaya başladı. Bu durum haliyle diğer fırıncılar için haksız rekabet oluşturdu.

Erzurum Fırıncılar Odası, Palandöken ilçesindeki bir fırının Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nce onaylanan tarifeye uymadığını tespit etti.

Oda, ‘haksız rekabet teşkil ettiği’ gerekçesiyle fırıncıya ihtarname çekti. Fırıncı, ihtarnameye rağmen ekmeği 75 kuruştan satmaya devam edince de Fırıncılar Odası, Asliye Ticaret Mahkemesi’nde ‘haksız rekabetin tespiti ve önlenmesi’ istemiyle dava açtı.

Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, esnafın satış tarifesinin dışında ve maliyetinin altında ekmek satışı yapmasının diğer üyelerin mağduriyetine yol açtığı vurgulandı. 

Erzurum Fırıncılar Odası’nın avukatı Özkan Erduman, dava sürecini Ekmeğin Sesi’ne anlattı.

“Bir yandan ucuza satan fırıncının ticari dengesini de düşünüyoruz, o da mağdur olsun istemiyoruz. Onun için sadece haksız rekabetin tespitine ilişkin haksız rekabetin önlenmesine yönelik bir dava açtık. Asliye Ticaret Mahkemesi de davamızı kabul etti. Görülen duruşmada mahkeme, fırıncının belirlenen fiyatın altında ekmek satmasının haksız rekabet oluşturduğunun tespit edildiğini bildirerek, rekabetin önlenmesine karar verdi.”

Özkan Erduman

“Antalya İstinaf Mahkemesi’nin Kararı Emsal Teşkil Ediyor”

“Dava, Bölge adliye mahkemesine götürülecek muhtemelen. İstinaf yolu açık olmaz üzere verilen bir karar, ama İstinaf Mahkemesinde de olumlu sonuçlanacağına inanıyoruz. Neticesinde Antalya örneği var. Orda İstinaf mahkemesi haksız rekabetten dolayı ucuz satan fırıncıyı haksız buldu bu karar emsal teşkil eder.”

Özkan Erduman

“Tazminat Hakkımızı Saklı Tuttuk”

“Erzurum küçük bir yer. Dava açmış olduğumuz fırıncı arkadaşı da neticede düşünmek zorundayız. Mağdur olmaması açısından bu süreçte tazminat hakkımızı saklı tuttuk.”

Özkan Erduman

“Karara Aykırı Davranan Fırın Olursa Tazminat Davamızı Açarız”

“Bu karar aslında ihtar şeklinde çıkarmış olduğumuz bir karar. Buna göre arkadaşlar da ekmek politikasını maliyet politikasını yürütecekler bir şekilde. Bu karara aykırı hareket edecek olan diğer fırıncılar olursa tazminat davamızı açarız.”

Özkan Erduman

“Ticari Dengelerin Sağlanabilmesi İçin Bu Şekilde Hareket Edilmeli”

“Fırıncının girdi maliyetleri zaten yüksek. Zarar etmemesi ve adil bir rekabetin oluşturulması açısından bu kararın ciddiye alınması gerekiyor. Neticede tüm fırıncıların faydasına olan bir karar. Erzurum ya da Antalya özelinde değil tüm Türkiye’de yapılması gereken bir uygulama. Ticari dengelerin sağlanabilmesi için bu şekilde hareket edilmeli.”

Özkan Erduman
IBAKTECH
SARMAŞIK MAKİNE