“Fırıncıların bir gün bile dayanacak gücü kalmadı”

İç Anadolu Fırın İşletmecileri Sendikası Başkanı Musa Kazım Mülazımoğlu, bir gün bile mevcut ekmek fiyatları ile idare edebilecek durumda olmadıklarını belirterek, “Samimiyetle söylüyorum, şu an kapanmak zorunda olan fırıncılar var, yarın ekmek yapamayacak pozisyonda olan arkadaşlarımız var. Rica ediyorum bu işle ilgilenen kurumlara bize bir an evvel komisyon toplayıp fiyat vermelerini istiyoruz” diye konuştu.

“Fırıncıların bir gün bile dayanacak gücü kalmadı”

Mülazımoğlu, maliyetlerle baş edemediklerini belirterek, “ Eskişehir fırıncısının hammaddesine gelen yüksek zamlardan dolayı çok ama çok zor durumdayız. Biz 27.04.2021 tarihinde Eskişehir’de 230 gr ekmeği 2 TL yaparken bir çuval unun fiyatı 110 ile 120 TL arasındaydı. Bugün 350-380 arasında. 18’lik bir teneke yağ 127 lira iken 355-380 arasında. 1 kilo susam 8 lira iken 32 lira. Bir çuval şeker 180 lira iken 300 liraya dayandı. 1 kilo odun 40 kuruşa alıyorduk. Bugün 1 lira 20 kuruş. Elektrik doğalgaza zam geldi. Bu şartlarda fırıncı esnafının ticaretine devam ettirebilmesi mümkün değildir. Fırıncının bu durumunu Sayın Valimizle beraber ilgili oda başkanlarımızla paylaştık. Gerekenleri aktardık. Zor durumda olduğumuzu söyledik” dedi.

“Bir an evvel komisyon kurulup bize bir fiyat tarifesi sunulmasını istedik” diye sözlerine devam eden Mülazımoğlu şöyle konuştu;

“Biz bundan 2 ay önce 200 gr ekmek için 2 TL istedik. O günün şartlarında bu uygun bir fiyattı bizim için. İdare dilebilir bir fiyattı. Ama bugün bu onaylanan 200 gr 2 lira fiyat, inan bizi maliyetimizin çok altında bir fiyat. Bir an evvel komisyon toplayıp bize bir makul fiyat çıkarılmasını istiyoruz. Fırıncının kendine özgü bir hesap tarifesi vardır. Un artı diğerleri diye maliyet hesaplar fırıncı. Bir gün bile bu fiyatlarla idare edebilecek durumda değiliz. Biz bir fiyata başvurduğumuz zaman süreç 2-2 buçuk ay sürüyor. Komisyon toplanıyor, bakanlığa gidecek, oradan onaylanıp gelecek, en az 2 ay… Samimiyetle söylüyorum, şuan kapanmak zorunda olan fırıncılar var, yarın ekmek yapamayacak pozisyonda olan arkadaşlarımız var. Rica ediyorum bu işle ilgilenen kurumlara bize bir an evle komisyon toplayıp fiyat vermelerini istiyoruz” dedi.

Kaynak: eskisehirekspres.net

IBAKTECH
SARMAŞIK MAKİNE