Esnaf, ekmek israfına dikkat çekti

Gölcük’ün sevilen esnaflarından Osman Ay, ekmek israfı konusunda önemli açıklamalarda bulunarak, ‘Bu ülke bu vatan bizim, israfı karart geleceği aydınlat. Tüketebileceğin kadar ekmek al’ dedi.

Esnaf, ekmek israfına dikkat çekti

Ay, ‘İnsanın temel ihtiyaçlarından biriside ekmektir. Herhalde gün içerisinde hiç ekmek tüketmiyorum diyen insan yoktur? İşte bu yüzden tüm insanlar için vazgeçilmez olan ekmek tüketilirken çok dikkatli ve bilinçli olmak gerekir. İnsanlar yiyebileceklerinden fazla ekmek alıp fazla gelenini çöpe atmaktadır. Bizler bu şekilde davranırken dünyada milyonlarca insan bir dilim ekmeğe muhtaç yaşamaktadır’ dedi.

‘İsrafı karart geleceği aydınlat’

Ay, sözlerinin devamında, ‘Ekmek israfı dini açıdan da günahtır. Çünkü nimeti boşa israf etmek yasaklanmıştır. Çevremize baktığımızda birçoğumuz ekmeği boşa israf etmekteyiz ve ekmekler hep çöplere gitmektedir. Bunun yerine yiyebileceğimiz kadar ekmek alırsak israf olmamış olur. Afrika da birçok bebek çocuk bir kuru ekmek bile yiyemeden yaşamlarını kaybediyor. Bundan dolayı israfçı olmamalıyız. Çok fazla ekmek varsa bunu çöpe atmak yerine ya komşumuza ya hayvanı olana vermeliyiz ya da kurutup boşa gitmemesi için çorba köfte gibi yemeklerin içine katmalıyız. İsraf edilen ekmekler birçok buğdayın boşa harcanmasıdır. Birçok insan ekmek için fırınlarda çalışmaktadır. Bundan dolayı ekmeklerimizi boşa harcamamalıyız’ diye konuştu.

Kaynak: GölcükHaber