Ekmek zammına itiraz eden Vali, komisyon kuracak!

Zonguldak Valiliği, Ticaret Bakanlığı'nın olumsuz görüş verdiği gerekçesiyle, yapılan ekmek zammına itiraz etti.

Ekmek zammına itiraz eden Vali, komisyon kuracak!

Zonguldak’ta geçtiğimiz hafta yapılan ekmek zammına, Vali Mustafa Tutulmaz itiraz etti. 1 lira 50 kuruştan, 2 liraya çıkartılan ekmeğin zamlı satışına itiraz edilmiş, ancak alınan cevapta zammın uygulanacağı ifade edildi.

Vali Mustafa Tutulmaz, yapılan itiraza rağmen fiyatın geri çekilmemesi nedeniyle Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu gereğince, Valilik makamınca İtiraz Komisyonu oluşturulacağını açıkladı.

Zonguldak Valiliği’nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanununun 62. Maddesi gereğince Zonguldak Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odasının Birlik Yönetim Kurulu’na sunulmak üzere hazırladığı fiyat tarifesi değişiklik talebi Ücret Komisyonunca incelenerek Yönetim Kurulu’nun 22.02.2021 tarihli toplantısında görüşülmüş ve yeni ekmek fiyat tarifesinin 24.02.2021 tarihinden geçerli olacak şekilde onaylandığı bildirilmiş idi.

Bu çerçevede alınan karar, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığınca Ticaret Bakanlığına gönderilmiş ve Ticaret Bakanlığının 17.02.2021 tarih ve 61482839 sayılı yazısı ile “… üretici lehine önemli ölçüde maliyet avantajı sağlanmış olduğu hususu da dikkate alındığında 1 kilogram ekmeğin fiyatının 7.50 TL’nin üzerinde olacak şekilde yeni tarifelerin belirlenmesinin bu aşamada uygun olmadığı değerlendirilmektedir.” denilmesine rağmen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığınca yeni ücret tarifesi uygulamaya konulmuştur.

Valilik Makamı’nın 24.02.2021 tarih ve 420 sayılı yazıları ile Birlik Yönetim Kurulu’nun 22.02.2021 tarihinde aldığı kararla belirlenen yeni ücret tarifesinin uygulanmaması gerektiği yönünde Valilik Makamınca uygulamaya itiraz edilmiş, ancak alınan cevabi yazıda yeni ücret tarifesinin uygulanacağı ifade edilmiştir.

Bu kapsamda; yapılan itiraza rağmen fiyatın geri çekilmemesi nedeniyle Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu gereğince Valilik Makamınca İtiraz Komisyonu oluşturulacaktır.”