Edirne’de ekmek fiyatı belirsizliği vatandaşın kafasını karıştırdı

EDİRNE'de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne (EDESOB) üye fırınlarda 230 gram ekmek 2 liradan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'na (ETSO) üye fırınlarda ise 210 gram ekmeğin 1,5 liradan satılması vatandaşların tepkisine neden oldu.

Edirne’de ekmek fiyatı belirsizliği vatandaşın kafasını karıştırdı

Edirne’de, 2 farklı meslek odasının farklı gramajda farklı fiyattan ekmek satmaları vatandaşların tepkisine neden oldu. Kentte, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne (EDESOB) üye 31 fırında 230 gram ekmek 2 liradan satılırken, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na (ETSO) bağlı 23 fırında 210 gram ekmek 1,5 liradan satılıyor.

BİZ EKMEĞİ 1,50 LİRADAN SATIYORUZ

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, henüz odaya bakanlıktan tarifeyle ilgili bir yazı gelmediği için fiyatları güncellemediklerini belirtti. Zıpkınkurt, kendilerine üye bazı fırıncıların da ETSOnun bilgisi ve izni dışında kaçak olarak ekmeği 2 liradan sattıkları duyumunu aldıklarını bildirdi. Edirnede 210 gram ekmeğin fiyatının 1,5 lira olduğunu söyleyen Zıpkınkurt, Odamızdan verilmiş yeni bir tarife yok. Dolayısıyla bu tarife çıkana kadar Edirne’de 210 gram ekmeğin fiyatı 1,5 lira. Bazı üyelerimizin, fotokopi ile bir başka meslek odasından aldığı tarifeyi çoğaltarak, 2 liradan sattıkları duyumunu aldık. Yaptıkları yasal değil, yarın öbür gün onlara sıkıntı yaşatacak diye düşünüyorum. Şu anda uygulanması gereken fiyat 210 gram ekmek için 1,5 lira.  Arkadaşlarımızı bağlı oldukları ETSOdan tarife almadan 2 liralık fiyata geçmemeleri konusunda uyardık. Dolayısıyla yetkili kurumlar denetim yaptıklarında büyük cezalara maruz kalacaklar. Ceza miktarları 100 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bundan mağdur olabilirlerdiye konuştu. 

EDESOPDA EKMEK 2 LİRA

EDESOB Başkanı Kemal Cingöz de kendi meslek odalarına bağlı üye fırıncıların girdi maliyetlerinin artmasından dolayı zam kararı aldıklarını kaydetti. Cingöz, “Biz fırıncılara en son ekmek zammını 2019’un 5ci ayında vermişiz. O zaman net asgari ücret 2 bin 324 liraydı. Buğdayın tonu 1650, unun çuvalı 90 liraydı. Bugün unun fiyatı 200e buğdayın tonu 2 bin liraya çıktı. Girdi fiyatları arttı. Biz de fırıncı esnafının mağdur olmaması için bu rakamı verdik” dedi. (DHA)