AYFD Başkanı Yalçın: Ekonominin faturası fırıncıya kesilemez!

Anadolu Yakası Fırıncılar Derneği (AYFD) öncülüğünde bir toplantı gerçekleştirildi. Bölgesel anlamda yapılan toplantıya çok sayıda fırıncı katıldı. Ataşehir Mola Garden’de biraraya gelen fırıncılar, sektörün sorunlarına yönelik görüşlerini dile getirdi.

Toplantı sonrası Ekmeğin Sesi’ne özel bir açıklama yapan AYFD Başkanı Murat Yalçın, gündemlerinin sektörün yaşadığı sorunlar olduğunu ve 50 yıl önce konuşulan konuların bugün halen konuşulmakta olmasından dolayı da üzüntü duyduklarını söyledi.

Yalçın, açıklamasında şunları söyledi,

“14 yıldır fırıncılık sektöründeyim. Bugüne kadar, üst düzey temsilcilerinin katıldığı çok sayıdaki toplantıda yer aldım. Bu toplantılarda sonuç odaklı hiçbir karar alınmadı. Sektörün kangren olmuş sorunlarına ancak proje üretirsek, kurumsallaşırsak çözüm bulabiliriz. Diğer yandan, fırıncı esnafımız sürekli gündemde… Her akşam bir televizyon kanalındaki açık oturumlarda fırıncı esnafı konuşulmakta. Bunun nedeni de siyasi bir malzeme olması.. Muhalefet ekmeğin fiyatının yükselmesinden memnun! Çünkü fiyat yükseldikçe iktidarı sıkıştırıyor. Fiyat yükseldikçe iktidar da fırıncıyı sıkıştırıyor. Böylece, ekmek bir siyaset malzemesi haline geliyor. Bunları görmezden gelmeyelim. Ekmeği siyasi malzeme olmaktan çıkarsınlar.

“MEDYA FIRINCI ÜZERİNDEN ALGI OLUŞTURUYOR!”

Medya da aynı şekilde; sürekli olarak fırıncıları haber yapıyorlar. ‘Ekmek zamlandı’, ‘ekmeğin gramajından çaldılar’ gibi gerçeği yansıtmayan haberler sektöre büyük zarar vermektedir. Bu tür haberler karşısında dikkat etmeliyiz. Sektör temsilcileri, fırıncılarımız derdini kamuoyuna iyi anlatması gerekiyor. Üç açıdan bakıldığında; birincisi siyaset, ikincisi medya, üçüncüsü de halk… Halkımız, siyasetçiye göre ekmeği, fırıncıyı yorumluyor. Medya üzerinden takip ettiği için algı üzerinden fırıncıyı sorguluyor. Bu konuda da mağdur konumuna düşüyoruz. Sektör temsilcileri, fırıncı üzerindeki algıyı kaldırması için doğru bilgilendirme yapmalıdır.

“EKMEK TABİ Kİ UCUZ OLMALI! BUNU BİZLER DE İSTİYORUZ…”

Ekmekte fiyat serbestliğimiz yok, girdi maliyetlerimizde ise bir serbestlik söz konusu… Bunu da ancak yasal bir hakla mücadele verebileceğimize inanıyorum. Sürekli tarife dışı satıştan bahsediliyor. Şu anki ekmek tarifesi 2.50 TL… Ama bizi başka tarife üzerinden sattığımız iddia ediliyor. Dolayısıyla, bu son 3 yıldır aynı sorun devam ediyor ve fırıncı halkın gözünde itibarsızlaştırılıyor. Bu tür haberleri yapanların da evlatları var. Babası fırıncı olan evlatlarımız, o haberlerden sonra toplumda rencide oluyor. Fırıncı hırsız değildir; fırıncı her zaman devletinin, milletinin yanında olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Fırıncıyı kimse ‘fırsatçı’ olarak göstermesin. Gösteren de yanlış yapar, ayıp eder. Fırıncılık şerefli bir meslektir. Fırıncının ‘yat’ı, ‘kat’ı da yoktur. Herkes kısıtlı imkanlarla yaşamakta. Halkın içinden gelmiş insanlardır. Sabah erken kalkıp, akşama kadar tezgahında ve gece 10’da evine gidebilmekte. Hafta sonu izin dahi kullanamıyor. Kalkıp da, böyle bir meslek grubuna dolar zengini, rantçı, malzeme stokçuları gibi davranılmasın. Parayı onlar kazanıyor! Fırıncı, alnının teriyle ekmeğini kazanıyor. Devlet büyükleri olsun, medya organları olsun, siyasetçiler olsun ekmeği ağzınıza almayın! Ekmek tabi ki ucuz olmalı. Bunu bizler de istiyoruz.

Anadolu Yakası Fırıncılar Derneği (AYFD) Başkanı Murat Yalçın

“FIRINCI, ENFLASYONUN GÜNAH KEÇİSİ YAPILAMAZ”

Kendi şahsım adıma söylüyorum, 14 yıldır bu sektördeyim; sektör temsilciliği yapıyorum, STK yöneticiliği yapıyorum, danışmanlık yapıyorum. Şu sıralar halk ekmek önündeki sıralar gündemde. İnsanlar halk ekmeği tercih ediyor olabilirler. Evet, ülkemizde fakirlik var. Bunun faturası fırıncıya mı kesilecek?!.. Fırıncı mı bu olumsuzlukların günah keçisi!.. Ekmek ucuz olsun isteniyorsa, fırıncıya destek verilsin. Malzeme, un, KDV anlamında teşvik sağlansın. Bunu da fırıncı temsilcilerinin yapması gerekiyor. Türkiye fırıncısı zor günler geçirmektedir.”

Haber: Oğuzhan Kaplan

IBAKTECH
SARMAŞIK MAKİNE