Ayçiçek yağı fiyatlarına neden zam geldi? Üretici böyle itiraf etti

Ayçiçek yağı fiyatlarına yapılan zamların nedenini KARADENİZBİRLİK Genel Müdürü Ünal Erarslan açıkladı. Erarslan, ayçiçek yağında ithalata dikkat çekti.

Ayçiçek yağı fiyatlarına neden zam geldi? Üretici böyle itiraf etti

Dolar kurundaki son aylardaki rekor yükselişlerle beraber ayçiçek yağı fiyatları da rekor zamlandı. Zincir marketlerde dahi 120 TL’ye kadar çıkan ayçiçek yağı fiyatları adeta altın fiyatlarıyla yarıştı. TÜİK verilerinde de yüzde 70 artışın yaşandığı belirtilen ayçiçek yağı fiyatlarına neden bu kadar zam geldiği belli oldu.

Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (KARADENİZBİRLİK) Genel Müdürü Ünal Erarslan, ayçiçek yağı fiyatlarının neden yükseldiğini açıkladı.

İhtiyaçları olan ayçiçeğinin bir kısmını yurt dışından temin etmek zorunda kaldıklarını anlatan Erarslan, “Fiyatların son zamanlarda önemli şekilde artışının sebeplerinden biri, Türkiye’nin kendi ihtiyacı olan ayçiçeğini üretemiyor olması. İhtiyacın yarısından fazlası ithal ediliyor. Önemli dövizler ödeniyor” ifadesini kullanması dikkat çekti.

“Ayçiçeği yağını yüzde 100 yerli yapabilirsek fiyat dalgalanmalarından etkilenmememiz söz konusu olabilir.” diyen Erarslan, “sulamaya önem verilmesi ve ayçiçeği üretiminde sulama sistemlerinin tamamlanması lazım” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan 2018 yılında ayçiçek yağının sıfır gümrükle ithalatın önünü açmıştı. Her yıl uzatılan gümrüksüz ayçiçek yağı ithalatı, 2 Ocak 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 1 Temmuz 2022’ye kadar uzatıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

IBAKTECH
SARMAŞIK MAKİNE