“Ayakta kalma mücadelesi veriyoruz”

İzmir'de 1 Ekim'den itibaren 2,5 lira olan gevreğin fiyatı, 19 Aralık itibariyle 3 liraya yükseldi. Boyoz da aynı fiyattan satılacak. İzmir Gevrekçiler Odası Başkanı Şükrü Erişen, imalatçıların bu rakamı yetersiz bulmasını değerlendirdi; "İmalatçılara göre zam yetersiz. Fakir fukarayı da düşünmemiz lazım. 3 liradan gevrek satarak ayakta kalma mücadelesi vereceğiz. Dayanamadığımız noktada yeniden fiyat düzenlemesi yaparız" dedi.

“Ayakta kalma mücadelesi veriyoruz”

İzmir’de gevrek, sadece 50 gün 2,5 liradan satılabildi. 1 Ekim’de 2,5 liradan atışına başlanan gevrek, 19 Aralık Pazar gününden itibaren 3 lira oldu. Gevrek yanı sıra sadece boyoz da aynı fiyattan satılacak.

İzmir Gevrekçiler Odası Başkanı Şükrü Erişen, “Bizimki ayakta kalma mücadelesi. Sadece imalatçıları değil, bir gevrekle karnını doyurmak zorunda olan insanlarımızı da düşünmek zorundayız. Bu nedenle 3 lira yaptık. Dayanacak hal kalmazsa, yeniden fiyat ayarlaması yaparız” ifadesini kullandı.

Gevreğe zam yaptıkları 1 Ekim’den bu yana un, yağ ve susama yüzde 100’ün üzerinde zam geldiğini belirten Başkan Erişen, “Esnafımızı çok iyi anlıyorum; ancak toplumun her kesimi düşünmemiz gerekiyor. Ona göre fiyat belirlememiz gerekiyor” dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu işin fırıncı tarafı var, asgari ücretle geçinmeye çalışanlar var. Bir gevrek alamayan, büfenin başından dönüp gidenler var. Tüm bunları düşünerek 3 liradan karar kıldık. İzmir’in sadece Bornova’dan, Karşıyaka’dan, Güzelyalı’dan ibaret olmadığını unutmamak gerekiyor. İnsanlarımız gerçekten çok zor durumda. Gevreğe zam yapmaya karşıyım ama mecbur kalıyoruz. 1 Ekim’den bu yana, gevrek yapımında kullandığımız tüm ürünlere yüzde 100’ün üzerinde zam geldi. Devalüasyon içinde devalüasyon yaşadık. Aslında daha fazla zam yapmamız gerekirdi. Ancak toplumun zor durumda ulunan kesimini düşünerek 3 lira yaptık. Anlayışla karşılanmayı bekliyoruz.”

(Egede Son Söz)

IBAKTECH
SARMAŞIK MAKİNE