Ağrı’da ekmek krizi büyüyor

Ağrı’da, ekmek krizi büyüyor. Esnaf ve Sanatkarlar Odası zamdan yana değil. Ağrılı fırıncılar: “Bir başkan nasıl böyle sözler sarf eder anlamıyoruz.”

Ağrı’da ekmek krizi büyüyor

Ağrı’da fırıncı esnafı girdi maliyetlerinden dolayı, 1.75 TL olarak belirlenen ekmek fiyatının kendilerini kurtarmadığını söylüyor. Bundan dolayı ekmeğe zam talebinde bulunan fırıncı esnafı, ekmek fiyatları konusunda yetkili olan Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan ise istediği zammı alamıyor. Öte yandan Esnaf ve Sanatkarlar Odası da, ekmeğe zammın söz konusu olmayacağını söylüyor.

“EKMEĞE ZAM SÖZ KONUSU DEĞİL”

Kendisine telefon aracılığıyla ulaştığımız Ağrı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayati Aydemir, ilde bir ekmek krizinin söz konusu olmadığını söyledi. 19 Ekim’de alınan kararla, 1.50 Kuruş olan ekmeğe 25 Kuruş zam yaptıklarını belirten Aydemir, şu anda herhangi bir zammın söz konusu olmadığını ifade etti. Aydemir, “Fırıncı esnafının isteği üzerine birkaç gün içerisinde kendileriyle bir toplantı yapacağız. Onların zam gibi bir talepleri var ama şimdilik zam söz konusu değil.” dedi.

“BU GİDİŞLE FIRINLAR KAPANACAK”

35 üyesi olan Ağrı Fırıncılar Derneği Başkanı Halis Tatlı ise, Aydemir’in aksine kentte bir ekmek krizi yaşandığını savundu. Girdi maliyetlerinin afaki derecede arttığının altını çizen Tatlı, ekmeğe zam yapılmaması durumunda çok sayıda fırının kapatmaya gideceğine dikkat çekti. Tatlı, “1 yılda 3, 4 fırıncı girdi maliyetlerinden dolayı kapatmak zorunda kaldı. Büyük bir kriz var. Sadece Ağrı’da değil, Türkiye’de var. Bunu bilmeyen yok. 1 ayda un fiyatı yüzde 160 arttı. Mazot deseniz 9 Lira oldu, mayanın fiyatı 1 ayda 100 Lira’dan 150 Lira’ya çıktı. Ben günlük 2 bin Lira zarardayım. Buna nasıl dayanayım?” diye konuştu.

“BİR BAŞKAN BU SÖZLERİ NASIL SARF EDER?”

Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın, ‘zam söz konusu değil’ açıklamasıyla ilgili de konuşan Tatlı, şunları söyledi:

“Bizim esnaf oda başkanımız bize zam verme taraftarı olmadı hiç ama bu maliyetler onun cebinden kesilmiyor. Bir başkan nasıl bu sözleri sarf eder anlamıyorum. O zaman bize un getirin, işçilik bizden gitsin. Biz bu kadar zarara nasıl dayanalım?

“ARTIK DAYANAMIYORUZ”

Vatandaşla yetkililer arasında kaldıklarını da söyleyen Tatlı,  “Sanki öyle bir algı var ki, una biz zam yaptık. Tarım Bakanlığının, Ticaret Bakanlığının sanki zamda hiçbir dahili yok. Ben bir dernek başkanıyım altı üstü. Zam verilmezse Ağrı ekmek krizine girer. Biz fırıncı esnafı olarak artık dayanamıyoruz. Yokun ötesi var mı?” diye sordu.

2 GÜNDÜR AĞRI’DA MARKETLERE EKMEK VERİLMİYOR

Fırıncı esnafı olarak 2 günden bu yana marketlere ekmek vermediklerini söyleyen ve bu durumu ekmek krizinin kanıtı olarak gösteren Tatlı, “Marketlere verdiğimizde bizde 1.50’ye alıyor ekmeği. Mazotuydu, götürmesiydi derken, 1.75 Kuruşluk ekmek bize geliyor 1.40 Kuruşa. O yüzden 2 gündür marketlere ekmek vermeyi kestik. Ama lokantalara veriyoruz. Onlar ekmekten kazanmıyor, yemek satarak kazanıyor, günahtır diyoruz onlara vermeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

“VALİ İLE GÖRÜŞTÜRMÜYORLAR, ‘HALKI İDARE EDİN’ DİYORLAR”

Ayrıca Tatlı, kendilerinin Vali Osman Varol ile görüştürülmediğini de öne sürdü. Tatlı, “Sanayi Ticaret İl Müdürü’ne gidiyoruz. Vali’yle görüşmek istiyoruz diyoruz bizi görüştürmüyor. Diyor ki, halkı idare edin.” dedi.

“3 TL OLSA ANCAK KURTARIR”

Ekmeğin fiyatının 3 TL olması durumunda ancak zarar etmeyeceklerini dile getiren Tatlı, “İki üç gün içerisinde ekmeğe zam alamazsak mecburen kapatmaya gideceğiz. O kadar sıkıntılıyız ki, inanın çok şaşkınız, zor durumdayız. Unun çuvalı yüzde 160 zam almış, bunu Türkiye’de bilmeyen yok. Vatandaş da bir şey diyemiyor, onlar da bizim gibi çırpınıp duruyor. Her şeyin farkında. Ekmeğe gelince vatandaş ne yapayım diye düşünüyor, onların da bizim de yapacağımız bir şey yok.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan kentte, ekmek zammı konusuyla ilgili olarak Belediye’nin çözüm bulması gerektiği de konuşuluyor. Ancak mevcut durumda belediyelerin ekmek fiyatları konusunda, yasal olarak herhangi bir dahlinin olmadığı, sadece esnafın denetlenmesi konusunda bir görev tanımının bulunduğu biliniyor.

KAYNAK: BÜLTEN TV

IBAKTECH
SARMAŞIK MAKİNE