ABD, Yunanistan, Güney Kıbrıs! Bayrak yakıp kin kustular

Uluslararası toplumun dikkatini çekmek isteyen Ermenistan destekçileri, üç ayrı ülkede gösteriler yapıp aynı düşmanca pankartları taşıdı.

ABD, Yunanistan, Güney Kıbrıs! Bayrak yakıp kin kustular

Ermenistan bayraklarının yanı sıra Yunanistan ve ABD bayraklarının taşındığı gösterilerin fotoğraflarını uluslararası haber ajansları servis etti.

27 Eylül Pazar günü patlak veren Dağlık Karabağ savaşında Ermenistan cephede bozguna uğrarken, destekçileri birçok ülkede sokağa inip bayrak yaktı, Türkiye ve Azerbaycan’a kin kustu. Yunanistan, Güney Kıbrıs ve ABD Los Angeles’ta yüzlerce Ermeni ellerinde bayraklar ve pankartlarla gösteriler düzenledi. Türkiye ve Azerbaycan karşıtlarının sokağa indiği ilk yer, Güney Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’ydı. Ermenistan bayrakları taşıyan göstericiler hem ABD hem de Rusya büyükelçiliklerinin önünde toplandı.

Protestocuların elinde ‘Azeri saldırılarını durdurun’ pankartlarının yanı sıra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan pankartlar da vardı. Yunananistan’ın başkenti Atina’daki gösterilerin adresi ise, Sintagma Meydanı’ydı. Ermenistan bayraklarının yanı sıra Yunan bayrakları dikkat çekiciydi. Meydandaki İngilizce pankartlarda ‘Azerbaycan suçun yurdu’, ‘Ermenistan barış istiyor, Azerbaycan savaş’ ifadeleri vardı.

Ermeni Ortodoks papazların da katıldığı Sintagma Meydanı’ndaki gösteride, Azerbaycan bayrağı yakıldı. Ermeni diasporasının güçlü olduğu ABD’nin Los Angeles kentinde ise, göstericilerin toplandığı nokta Azerbaycan konsolosluğunun önü oldu. ABD bayrakları taşıyan Ermenistan destekçileri, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’takilerle neredeyse aynı pankartları tuttu. Bir pankartta ‘Erdoğan-Aliyev=Dünya Savaşı’ yazıyordu, bir diğerinde ‘Azerbaycan ABD’nin müttefiki değildir.’