Edirne’de ekmeğin gramajı düşürülüyor

Edirne’de bir süredir 2 TL’den satışı yapılan ekmeğin 230 gramdan 200 grama düşürülmesi kararı alındı. Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’ne (EDESOB) bağlı olan fırıncıların ilettikleri zam talebi sonrasında ekmeğin gramajının düşürülmesi yoluna gidildi Kaynak: Ekmeğe gizli zam: 30 gram küçüldü

Edirne’de ekmeğin gramajı düşürülüyor

Edirne’de ekmeğe gizli zam yapıldı. 2 TL’den satılan 230 gram ekmeğin fiyatı sabit kaldı ama gramajı 200 grama düşürüldü. Fırıncıların uzun bir süredir zam talebi karşısında direnen Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) maliyetlerin artması karşısında fırıncı lehine bir karar vererek gramajın düşürülmesine onay verdi.

Konu hakkında açıklama yapan EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, şöyle konuştu:

“VATANDAŞIN LOKMASINDAN ALINMIŞ OLUYOR”

200 gram ekmek 2 TL olacak. Zaten süreç tamamlandı. Yarın yönetim kurulunda onaylamasını yapacağız. Herhalde önümüzdeki hafta fiyat hayata geçmiş olacak. Ekmek zaten 2 TL ama ekmeğin gramajı düşecek. Fırıncılar çok yüksek talepte bulundu. Bizim uygun gördüğümüz fiyat bu. Vatandaşın lokmasından alınmış oluyor ama fırıncıları da düşünmek lazım. Burada dengeyi kurabilmek çok önemli. Sonuçta vatandaşın cebinden fazla para çıkmış olacak. Vatandaş 30 gram eksik ekmeğe 2 TL ödemiş olacak.”

Edirne’de hem Esnaf Odalarına hem de Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı olarak faaliyet gösteren fırıncılar zam taleplerini iletirken bağlı bulundukları odalar da zam taleplerini değerlendirdi. 34 fırıncı üyesi bulunan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, gelen talep üzerine yaptığı açıklamada; “Bize müracaatlar ulaştı. Meslek komiteleri toplandı. Bununla ilgili komisyonlar toplandı ve bakanlığa fiyatın onaylanması için gönderdik. Bakanlıktan onay geldiği zaman Ticaret ve Sanayi Odası meclisinde onaylanacak. Kilogramı 10 lira olarak fiyat çıkacak. 200 gram 2 TL olacak” dedi.

Kaynak: ANKA

IBAKTECH
SARMAŞIK MAKİNE